УХВАЛЕНО
Педагогічною радою
від «__»____________2021 року
протокол № __
ЗАТВЕРДЖУЮ
Директор Кам’янської ЗОШ І-ІІІ ступенів
__________ Катерина МАЙГУН
Кодекс
безпечного освітнього середовища
«Безпечна та дружня до дитини школа»
Кам’янської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
Кам’янка – 2021
Вступ
Батьки, відправляючи свою дитину до школи, хочуть бути впевненими, що у закладі освіти з нею нічого не трапиться, вона навчатиметься у безпечному освітньому середовищі. Серед усіх прав, якими наділені учасники освітнього процесу (учні, їхні батьки, педагоги) саме право на життя і здоров’я є найголовнішим і найціннішим, а його забезпечення має бути головним у роботі закладу освіти.
Школа - це не тільки місце, де дітей навчають, а, насамперед, простір для їх повноцінного розвитку, є осередком успішних, креативних і щасливих людей. Такий омріяний навчальний заклад можливий лише в атмосфері фізичного комфорту, сприятливого соціального та психологічного клімату, що підтримує особистість, яка розвивається, вчасно реагує на її потреби та з повагою ставиться до її особливостей.
Школа, дружня до дитини, – це загальноосвітній навчальний заклад, у якому:
- діти навчаються відповідно до власних схильностей у сприятливому середовищі, що надає можливість повною мірою реалізувати особистісний потенціал;
- адміністрація школи та вчителі несуть відповідальність за те, щоб зробити шкільне середовище сприятливим для розвитку особистості, організовують навчально-виховний процес на засадах розвитку соціально-психологічних компетентностей учня (його життєвих умінь);
- спільними зусиллями педагогів, учнів та їхніх батьків створено необхідні й достатні умови для забезпечення цілісного благополуччя дитини.
Головною метою Кодексу Кам’янської ЗОШ І-ІІІ ступенів є навчання школярів, батьків, працівників правилам безпечної поведінки особистості, формування навичок уникнення потенційних ризиків і небезпек, а також навичок подолання труднощів у власному житті.
Цей документ розробила робоча група. Це люди, які мають наснагу до активної роботи, орієнтуються в нормативних документах, що регламентують роботу закладу, розуміються на активних методах роботи з групою та користуються довірою в учнів, батьків і педагогічного колективу.
Головним правилом для всіх дій працівників закладу є необхідність діяти в найкращих інтересах дитини. Кожний працівник повинен ставитися до дітей з повагою та враховувати їхні потреби. Використання працівником будь-якої форми насильства проти дитини є неприйнятним.
Для досягнення цього працівники закладу повинні діяти відповідно до чинного законодавства та внутрішніх правил закладу в межах своїх повноважень, використовуючи: взаєморозуміння, взаємоповагу, дружню атмосферу, пріоритет прав людини, толерантність, постійний розвиток, активну життєву позицію, здоровий спосіб життя, людяність, порядність, повагу до приватного життя, мир тощо.
Мета та завдання Школи, дружньої до дитини
Метою діяльності Школи, дружньої до дитини, є забезпечення цілісного благополуччя дитини шляхом створення необхідних умов для її особистісного розвитку, упорядкування сприятливого шкільного середовища, налагодження партнерської взаємодії учасників навчально-виховного процесу.
Досягненню мети сприятиме вирішення таких завдань:
- забезпечення якості освіти відповідно до європейських і світових стандартів, завдяки чому учні зможуть досягти благополуччя, розвинути свій потенціал і реалізувати власні здібності у повному обсязі;
- створення атмосфери, за якої учні можуть вільно висловлювати свої думки і погляди, виявляти розуміння необхідності дотримання соціальних норм і правил шкільного співжиття;
- прогнозування і запобігання можливим ризикам і небезпекам для життя і здоров’я учнів та вчителів, які можуть виникнути у приміщенні школи, на її території, у межах місцевої громади;
- залучення учнів і батьків до процесів реформування діяльності навчального закладу на основі моделі Школи, дружньої до дитини, узгодження співпраці суб’єктів педагогічної взаємодії;
- удосконалення змісту, форм і методів підвищення кваліфікації вчителів щодо опанування і впровадження ними методики організації навчання і виховання учнів на засадах розвитку життєвих умінь;
- використання потенціалу самоорганізації школи, розвиток форм і механізмів державно-громадського управління діяльністю навчального закладу;
- удосконалення наявних і розроблення нових ефективних моделей соціального партнерства навчального закладу з іншими соціальними інституціями, дотичними до вирішення проблем навчання і виховання учнів;
- посилення ролі навчального закладу в активізації діяльності місцевої громади з метою забезпечення цілісного благополуччя учнів школи;
- налагодження інформаційного супроводу і створення системи моніторингу діяльності Школи, дружньої до дитини.
Безпечна і дружня до дитини школа
• Забезпечена хорошими санітарними умовами: свіжою питною водою, чистими і теплими туалетами, доступним і корисним харчуванням тощо.
• Надає рівні можливості для всіх — сприймає всіх дітей однаково, незалежно від їхньої статі, соціального статусу, культурного походження, віросповідання або стану здоров’я.
• Забезпечує якісну освіту — розширює горизонти навчання дитини, розвиває навички та вміння в усіх сферах навчання, забезпечує навчальним планом і програмами відповідно до віку, враховує індивідуальні особливості учнів, різні стилі навчання, підтримує активне навчання і критичне мислення, знайомить дітей з інформаційними технологіями, розвиває навчання життєвих навичок із професійними, компетентними і вмотивованими вчителями.
• Захищає і піклується — враховує інтереси учнів, оберігає їх від ризикованої поведінки, захищає від надзвичайних ситуацій природного, техногенного або соціального походження.
• Залучає учнів, сім’ї та місцеві громади — цінує і стимулює участь батьківських комітетів та шкільного самоврядування в плануванні шкільних заходів; надає освітні послуги дорослому населенню, є освітнім центром громади.
Цілі безпечної і дружньої до дитини школи
1. Подарувати учням особливий час і місце в школі. Запрошуючи дітей сісти в коло й обмінятися думками, ми наслідуємо давні традиції, що існують у багатьох культурах світу — організовувати своє рідне коло, де кожен має змогу висловитися з приводу будь-якої події чи проблеми і вислухати думки інших.
2. Допомогти дітям відчути єднання з групою. Багатьом підліткам важко зосередитися на навчанні, якщо вони почуваються самотніми. Це відчуття може підштовхнути їх до компаній, нормою в яких є вживання алкоголю, наркотиків, насилля, інші протиправні дії.
3. Дати дітям точку опори. Допомагаючи усвідомити цінності й пріоритети, ми наставляємо їх на правильний шлях, вчимо уникати невиправданих ризиків і створених ними самими проблем.
4. Навчити дітей приймати рішення і діяти з позицій здорового глузду. Розвиваючи в учнів навички критичного мислення, ми вчимо їх усебічно аналізувати ситуації, зважувати альтернативи, робити вибір і брати на себе відповідальність за його наслідки.
5. Навчити дітей протистояти соціальному тиску. Тренуючи навички відмови, ми вчимо їх протидіяти маніпуляціям, підвищуємо їхню стійкість до пропозицій, які можуть спричинити проблеми.
6. Навчити дітей долати стреси. В умовах інтенсивного навчального процесу важливо уміти розподіляти час, відпочивати і розслаблятися душею і тілом.
7. Показати дітям, як можна жити у світі без насилля. Навчаючи учнів спілкуватися і розуміти одне одного, ми допомагаємо їм набути досвіду мирного розв’язання конфліктів і пошуку компромісів. Ми здатні пробудити в дітей інтерес до того, що відчувають і як думають інші люди, розвинути у них толерантність і співчуття.
8. Вселити у дітей надію. Розвиваючи у них навички самооцінки, ми найбільше допомагаємо дітям, які змушені дорослішати у складних життєвих обставинах. Переконуючи, що їхня доля у їхніх руках, ми захищаємо дітей від негативного впливу оточення, яке, можливо, щодня нагадує про відсутність життєвих перспектив.
Розділ I
Визначення термінів
- Працівник – особа, яка працює в навчальному закладі згідно з трудовою угодою або за контрактом.
- Дитина – будь-яка особа віком до 18 років.
- Особа, уповноважена представляти дитину – один з її рідних або прийомних батьків, або законний опікун.
- Дозвіл батьків (опікунів) означає дозвіл, наданий хоча б одним з батьків дитини. Проте якщо між батьками дитини немає згоди, їм має бути повідомлено, що питання повинно бути вирішено в родині або опікунському суді.
- Насильство проти дитини розуміється, як дії проти дитини, що підлягають покаранню та є забороненими, скоєні будь-якою особою, зокрема працівником навчального закладу, або дії, які загрожують благополуччю дитини, зокрема неналежний догляд за нею.
- Особа, відповідальна за Інтернет – працівник навчального закладу, призначений керівником для контролю за користуванням дітьми мережею Інтернет на території навчального закладу та їх безпеку під час такого користування.
- Особа, відповідальна за реалізацію кодексу – працівник навчального закладу, призначений керівником для контролю за її виконанням.
- Особисті дані дитини – будь-яка інформація, за допомогою якої можна ідентифікувати дитину.
Розділ II
Визначення чинників ризику насильства проти дитини
та реагування на них
- Працівники навчального закладу мають знати чинники ризику насильства проти дитини та звертати на них увагу в рамках своїх службових обов’язків.
- Якщо виявлено чинники ризику, працівники навчального закладу повинні повідомити про них батькам і надати їм інформацію про можливості для отримання підтримки, а також заохотити їх до вирішення проблеми.
- Працівники повинні постійно контролювати стан і благополуччя дитини.
Розділ III
Порядок реагування у випадках насильства проти дітей
Якщо працівник навчального закладу підозрює, що дитина стала жертвою насильства, він повинен надати інформацію про це в письмовій або усній формі класному керівнику (практичному психологу, заступнику директора або директору).
- Класний керівник викликає батьків або опікунів дитини, яка може бути жертвою насильства, і повідомляє їм про це.
- Класний керівник повинен підготувати опис ситуації дитини в навчальному закладі та в родині на підставі бесід з дитиною, вчителями, однолітками та батьками і розробити план допомоги дитині.
- План допомоги має включати рекомендації з таких питань:
- вжиття заходів для забезпечення безпеки дитини, у тому числі повідомлення компетентних служб про можливий випадок насильства;
- підтримка, яку навчальний заклад повинен запропонувати дитині;
- направлення дитини до спеціалізованого центру для отримання допомоги (за потреби).
Окремі та складні випадки:
-
- У більш складних випадках (пов’язаних із сексуальним насильством, жорстоким фізичним або психологічним насильством) керівник закладу повинен створити комісію, до складу якої можуть входити практичний психолог, заступник директора з виховної роботи, класний керівник, директор та інші працівники навчального закладу, обізнані із ситуацією або добре знайомі з дитиною (склад комісії – згідно з наказом).
- Комісія повинна підготувати план надання допомоги дитині, який відповідає чинним вимогам та базується на матеріалах, підготовлених практичним психологом навчального закладу, та іншій інформації, зібраній членами групи.
- Якщо про можливий випадок насильства проти дитини повідомляється її батькам або опікунам, створення комісії є обов’язковим. Комісія має призначити батькам або опікунам зустріч для обговорення проблеми, під час якої батькам або опікунам може бути повідомлено про те, що можливий випадок насильства буде розслідуватися зовнішньою організацію для забезпечення об’єктивності розслідування. Необхідно вести протокол такої зустрічі.
- Класний керівник та практичний психолог повинні представити план надання допомоги дитині її батькам або опікунам, рекомендуючи щільну співпрацю під час його виконання.
- Класний керівник повинен поінформувати батьків або опікунів дитини про обов’язок навчального закладу повідомити про можливий випадок насильства компетентні органи (прокуратуру, поліцію, суд, службу з питань сім’ї/опікунства).
- Після того, як класний керівник поінформував батьків, директор школи повинен повідомити про можливий злочин прокуратуру, поліцію, службу в справах сім’ї та неповнолітніх.
- Відповідальність за подальші дії несуть органи, згадані у попередньому пункті.
- Якщо про можливий випадок насильства проти дитини повідомляється батькам або опікунам дитини, але факт такого випадку не підтверджений, батьки або опікуни дитини мають отримати інформацію про це в письмовій формі.
- При реагуванні на повідомлення про випадок насильства розробляється таблиця вжитих заходів (втручання).
- Таблиця має знаходитися в особовій справі дитини.
- Усі працівники навчального закладу, яким стало відомо про випадок насильства, або будь-які дії пов’язані з ним питання в межах своїх службових обов’язків, повинні зберігати конфіденційність, за винятком інформації, яка передається компетентним органам відповідно до порядку реагування.
Розділ IV
Принципи захисту особистих даних дитини
- Особисті дані дитини мають бути захищені, згідно з положеннями Закону України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 р. № 2297-VI.
- Працівники навчального закладу, які працюють з особистими даними дітей, повинні зберігати їх конфіденційність і вживати заходів для їх захисту від несанкціонованого доступу.
- Особисті дані дитини надаються лише тим особам і організаціям, які мають на це право, згідно із законодавством.
- Працівники навчального закладу мають право працювати з особистими даними дитини та надавати їх в рамках розслідування.
Працівник навчального закладу може використовувати інформацію про дитину з освітньою або навчальною метою лише за умови анонімності дитини та неможливості її ідентифікації за допомогою такої інформації.
- Працівник навчального закладу не має права надавати інформацію про дитину, її батьків чи опікунів представникам засобів масової інформації (ЗМІ).
- У виключних ситуаціях, якщо це є обґрунтованим, працівник навчального закладу може звернутися до батьків або опікунів дитини за дозволом надати їхні контактні дані представникам засобів масової інформації. Такі дані надаються лише за умови отримання дозволу від батьків.
- Працівники навчального закладу не мають права надавати можливість представникам засобів масової інформації встановлювати контакт з дітьми.
- Працівники навчального закладу не мають права розмовляти з представниками засобів масової інформації про дітей, їхніх батьків чи опікунів. Це також стосується ситуацій, коли працівник навчального закладу вважає, що його висловлювання не записуються.
- У виняткових ситуаціях, якщо це є обґрунтованим, працівник навчального закладу може мати розмову з представниками засобів масової інформації про дитину або її батьків (опікунів) за умови згоди на це батьків (опікунів) у письмовій формі.
- Представники засобів масової інформації можуть отримувати дозвіл на доступ до окремих приміщень навчального закладу для підготовки матеріалів для ЗМІ за рішенням директора навчального закладу.
Розділ V
Принципи захисту зображень
Визнаючи право дітей на приватність і захист особистих інтересів, школа повинна захищати зображення дітей.
- Працівники навчального закладу не мають права давати дозвіл на фото-, відеозйомку дітей або їх аудіозапис на території навчального закладу без попередньої згоди батьків або опікунів дитини в письмовій формі.
- Для отримання згоди батьків (опікунів) для фото-, відеозйомки дитини працівник навчального закладу має звернутися до них, згідно з процедурою для отримання такого дозволу. Не дозволяється надавати представникам ЗМІ контактні дані батьків (опікунів) дитини без їх попередньої згоди.
- Якщо зображення дитини є лише частиною великого зображення, наприклад, публічного заходу, пейзажу, зборів тощо, дозвіл батьків (опікунів) на фото-, відеозйомку не є необхідним.
- Оприлюднення працівником навчального закладу зображення дитини в будь-якому вигляді (фото-, відео- або аудіозапису) потребує попередньої згоди батьків або законних опікунів дитини в письмовій формі.
- Згаданий в п.1 дозвіл повинен містити дані про те, де буде оприлюднено запис або зображення та в якому контексті його буде використано (наприклад, що його буде розміщено на веб-сайті Кам’янської ЗОШ І-ІІІ ступенів).
Розділ VI
Принципи доступу дітей до мережі Інтернет
- Надаючи дітям доступ до мережі Інтернет, заклад зобов’язаний вжити всіх заходів для захисту їх від матеріалів, які можуть зашкодити їхньому належному розвитку, зокрема, має бути встановлено останню версію спеціального програмного забезпечення для такого захисту.
- На території навчального закладу дитина може мати доступ до мережі Інтернет у таких випадках:
- під наглядом учителя на заняттях з вивчення комп’ютера (уроки інформатики);
- без нагляду вчителя – на комп’ютерах навчального закладу, призначених для цього (вільний доступ).
- Коли дитина отримує доступ до мережі Інтернет під наглядом працівника навчального закладу, останній має розповісти дитині про принципи безпечного користування мережею Інтернет. Крім того, працівник навчального закладу відповідає за забезпечення безпеки дітей при використанні мережі Інтернет під час занять.
- На комп’ютерах навчального закладу, призначених для вільного доступу до мережі Інтернет, мають бути постійно доступними навчальні матеріали з безпечного користування нею.
- Вчитель інформатики повинен забезпечити на території навчального закладу на всіх комп’ютерах з доступом до мережі Інтернет встановлення та регулярне оновлення таких елементів:
- програмне забезпечення для блокування доступу до небажаних ресурсів;
- програмне забезпечення для контролю користування дітьми мережею Інтернет;
- антивірусне програмне забезпечення;
- програмне забезпечення для блокування спаму;
- мережевий захист (брандмауер).
- 1. Програмне забезпечення, згадане в п.1, має оновлюватися щонайменше один раз на місяць.
- Вчитель інформатики має щонайменше один раз на місяць перевіряти, чи не має небезпечних матеріалів на комп’ютерах з доступом до мережі Інтернет. Якщо такі матеріали виявлено, він має визначити, хто використовував комп’ютер, коли було завантажено такі матеріали.
- Вчитель інформатики має повідомити класного керівника про дитину, яка використовувала комп’ютер для завантаження небезпечних матеріалів.
- Класний керівник повинен провести розмову з такою дитиною стосовно безпечного використання мережі Інтернет.
- Якщо під час такої розмови класний керівник дізнається про зловживання стосовно дитини, він має вжити заходів, описаних у Розділі ІІ.
Розділ VII
Контроль за реалізацією Кодексу
- Директор Кам’янської ЗОШ І-ІІІ ступенів призначає заступника директора з виховної роботи особою, відповідальною за реалізацію Кодексу навчального закладу.
- Зазначена особа відповідає за контроль за реалізацією Кодексу, реагування на будь-які сигнали щодо його порушення, а також за внесення пропозицій стосовно внесення змін до Кодексу.
- Кожен навчальний рік відповідальна особа, згадана вище в п.1, повинна проводити загальний моніторинг рівня виконання вимог Кодексу працівниками навчального закладу.
- Під час проведення такого загального моніторингу працівники навчального закладу можуть подавати пропозиції стосовно внесення змін до Кодексу та повідомляти про порушення її вимог на території навчального закладу.
- На основі результатів анкет працівників навчального закладу відповідальна особа, згадана в п. 1, має підготувати звіт та передати його директору навчального закладу..
- Враховуючи результати моніторингу, директор навчального закладу повинен внести необхідні зміни до Кодексу та повідомити про них працівників навчального закладу.
Розділ VIII
Заключні положення
- Кодекс БОС Кам’янської ЗОШ І-ІІІ ступенів стає чинним з дня його оприлюднення.
- Оприлюднення документа має відбутися таким чином, щоб він був доступний усім працівникам навчального закладу.
Показники виконання вимог стандартів захисту дітей відповідно до Кодексу
«Безпечна та дружня до дитини школа»
Стандарт 1. Школа запровадила та виконує Кодекс.
Виконання вимог означає:
-
-
-
- У навчальному закладі запроваджено реалізацію Кодексу, який містить принципи захисту дітей від насильства.
- Кодекс та відповідні принципи захисту дітей дотримуються всіма працівниками навчального закладу.
- Кодекс визначає такі питання:
-
- порядок повідомлення та втручання, де поетапно зазначено, що слід робити, коли дитина стала жертвою насильства або її безпеці загрожують незнайомі люди, члени родини чи працівники навчального закладу;
- правила захисту особистих даних, які визначають методи збереження та поширення інформації про дітей;
- правила захисту зображень дітей, які визначають, як можна знімати дітей на фото або відео та поширювати їх зображення;
- правила доступу дітей до мережі Інтернет і їх захисту від шкідливих матеріалів, розміщених у ній, включно з призначенням особи або осіб, відповідальних за нагляд за безпечним використанням комп’ютерної мережі;
- принципи безпечних відносин між працівниками навчального закладу та дітьми, включно з повним описом поведінки, яка є неприйнятною при спілкуванні з дітьми.
-
4. Директором навчального закладу призначено особу, відповідальну за контроль за виконанням Кодексу, при цьому чітко визначено всі її завдання.
Показник виконання вимог стандарту:
- затверджено документ Кодекс безпечного освітнього середовища «Безпечна та дружня до дитини школа» Кам’янської ЗОШ І-ІІІ ступенів, підписаний директором навчального закладу, представником Ради батьків, який містить усі необхідні положення.
Стандарт 2. Навчальний заклад здійснює нагляд за своїми працівниками для запобігання випадкам насильства проти дітей.
Виконання вимог означає:
- Прийняття на роботу нових працівників із перевіркою їх біографічних даних, характеристик і придатності для роботи з дітьми.
- При прийнятті на роботу навчальний заклад має право вимагати заяву про відсутність судимості та перебування під слідством за правопорушення, пов’язані з насильством проти дітей, непристойною поведінкою та за сексуальні правопорушення.
- Подібні заяви також можуть підписуватися волонтерами та практикантами, які працюють у навчальному закладі.
- У випадках, коли виникають підозри щодо можливих загроз безпеці дітей або застосування насильства проти дітей працівниками навчального закладу, в школі завжди дотримуються вимог, зазначених у Кодексі.
Показники виконання вимог стандарту:
-
- виконання вимог при прийнятті на роботу нових співробітників;
- отримання даних про судимість (перебування під слідством) із Реєстру кримінальних проваджень, коли це дозволено законодавством;
- заяви про відсутність судимості (перебування під слідством), підписані штатними працівниками, волонтерами та практикантами, якщо законодавство не дозволяє отримати таку інформацію з Реєстру кримінальних проваджень.
Стандарт 3. Навчальний заклад проводить навчання своїх працівників з питань захисту дітей від насильства та надання їм допомоги в небезпечних ситуаціях.
Виконання вимог означає:
- Усі працівники навчального закладу, включно із практикантами, ознайомлені з Кодексом.
- Усі працівники навчального закладу знають, як розпізнати чинники ризику й ознаки насильства проти дітей, а також правові аспекти захисту дітей (обов’язковість втручання для залучення правоохоронної системи).
- Щонайменше один учитель або класний керівник навчального закладу пройшов навчання з методів та інструментів, які використовуються для навчання дітей захисту від насильства та зловживань (також при використанні Інтернету), має плани відповідних занять і навчальні матеріали для дітей.
- Класні керівники пройшли навчання з питань запобігання випадкам знущань над однолітками серед дітей і реагування на них.
- Працівники навчального закладу мають доступ до інформації про можливість отримання допомоги у випадках, коли підозрюється застосування насильства проти дітей, разом із контактними даними місцевих установ, які працюють в області захисту дітей і надають допомогу в надзвичайних ситуаціях (поліція, суд із сімейних питань, кризовий центр, центр соціальних послуг, медичні центри).
Показники виконання вимог стандарту:
- кількість працівників навчального закладу, які пройшли інструктаж;
- необхідна інформація є легкодоступною для працівників.
Орієнтовний перелік тем для навчання вчителів
• Цькування у школі: як лікувати клас від булінгу.
• Особливості підтримки дітей і їхніх сімей у ситуації домашнього
насильства
• Законодавство з питань протидії насильству над дітьми.
• Як уникати конфліктів з учнями?
• Педагогіка партнерства.
• Як подолати агресію учнів?
• Як згуртувати/здружити колектив?
• Майстерність педагогічного спілкування.
• Безпечне освітнє середовище.
• Принципи захисту особистих даних учнів, їх зображень
Стандарт 4. Навчальний заклад проводить навчання батьків з питань виховання без застосування насильства та захисту дітей від насильства.
Виконання вимог означає:
-
- У навчальному закладі є дошка оголошень, вайбер - група для батьків з корисною інформацію з таких питань:
- виховання дітей без застосування насильства;
- захист дітей від насильства та зловживань, загрози для дітей у мережі Інтернет;
- можливості для вдосконалення навичок виховання;
- контактні дані установ, які надають допомогу в складних ситуаціях.
- Усі батьки ознайомилися з Кодексом, затвердженим у навчальному закладі.
Показники виконання вимог стандарту:
- Вайбер - група для батьків, де розміщується корисна інформація;
кількість батьків, ознайомлених з Кодексом, затвердженим у навчальному закладі.
Орієнтовний перелік тем для навчання батьків
• Булінг у школі: як діяти батькам?
• Школа, батьки, діти – як сформувати взаємини?
• Безпечний Інтернет.
• Як спілкуватися з власною дитиною? (Мистецтво ефективного
спілкування з дитиною).
• Попередження насильства, жорстокості в сім’ї або дитинство по-
чинається з любові.
• Як правильно подолати свою та чужу агресію?
• Методи позитивної дисципліни.
• Як навчитися довіряти власній дитині або поговоримо про довіру.
• П’ять шляхів до серця дитини.
• Поняття безпеки. Безпека освітнього середовища.
Стандарт 5. У навчальному закладі дітей навчають, які права вони мають і як вони можуть захистити себе від насильства.
Виконання вимог означає:
- У навчальному закладі на годинах спілкування організовано заняття для дітей з питань прав дитини та захисту від насильства і зловживань (також у мережі Інтернет).
- Діти знають, до кого вони мають звертатися за порадами та допомогою у випадках насильства і зловживань.
- У навчальному закладі є навчальні матеріали для дітей (книги, брошури, листівки) з питань прав дитини, захисту від ризиків насильства та зловживань, правил безпечної поведінки в мережі Інтернет.
- Діти мають доступ до інформації про права дитини та можливості отримання допомоги в складних ситуаціях, зокрема про безкоштовні гарячі лінії для дітей і молоді на сайті навчального закладу.
Показники виконання вимог стандарту:
- кількість навчених дітей;
- на сайті навчального закладу для дітей розміщено інформацію про безкоштовні гарячі лінії для дітей і молоді разом з порадами, як отримати допомогу у випадках насильства.
Орієнтовний перелік тем для навчання учнів
• Як протистояти тиску та відстоювати власну позицію.
• Моя поведінка в конфлікті/небезпечній ситуації.
• Як будувати стосунки з однолітками.
• Правила безпеки в Інтернеті.
• Вчимося розуміти один одного.
• Як адаптуватися до нових умов/незнайомої ситуації.
• Насильство. Як його уникнути?
• Взаєморозуміння – гарантія твоєї безпеки.
• Маніпуляції та захист від них.
• Для чого потрібна конкуренція в групі?
- Конфлікт і взаємодія.
• Вчимося довіряти один одному.
• Безпечна школа. Маски булінгу.
Стандарт 6. Навчальний заклад проводить моніторинг своєї діяльності та регулярно перевіряє її на відповідність прийнятим стандартам захисту дітей.
Виконання вимог означає:
- Прийняті правила та процедури для захисту дітей переглядаються щонайменше один раз на рік.
- У рамках проведення контролю за дотриманням правил і процедур для захисту дітей у навчальному закладі проводяться консультації з дітьми та їхніми батьками (опікунами).
Показник виконання вимог стандарту:
- щорічно готується внутрішній звіт про виконання в навчальному закладі Кодексу.
Додаток 3
Анкета «Моніторинг дотримання положень КБОС»
Так |
Ні |
|
1. Чи знаєте Ви правила та положення КБОС? |
□ |
□ |
2. Чи знайомі Ви з процедурою дій, коли є підозра на існування загрози для безпеки дитини? |
□ |
□ |
3. Чи знаєте Ви, як реагувати на загрозу безпеці дитини? |
□ |
□ |
4. Чи помітили Ви будь-які порушення положень Кодексу безпечного освітнього середовища іншими працівниками Вашого навчального закладу? |
□ |
□ |
5. Чи є у Вас зауваження або пропозиції (зокрема, щодо внесення змін) стосовно Кодексу безпечного освітнього середовища? |
□ |
□ |